Co takiego jest innego w tej Nocy?

Chociaż dopiero ten tydzień jest tym Wielkim i dopiero za kilka dni zasiądziemy do świątecznego stołu, to w sklepach już od prawie dwóch miesięcy wciskają nam króliki, kurczaczki i inne czekoladki. Są zające, świeczki, miseczki i inne pierdołeczki. Do wyboru do koloru, dla każdego coś miłego, teraz jeszcze taniej, więc nie przegap takiej okazji. Wszystko jest, tylko nie bardzo mówią po co i na co.

CORAZ BLIŻEJ ŚWIĘTA

Wesołego jajka, bogatego zająca, szczęścia i pieniążków… Czego życzysz innym w te święta? I z jakiej okazji tak naprawdę? Co jest takiego w tej nocy i dlaczego w ogóle w nocy? Dlaczego jest Wielka?
Te pytania mogą pojawić się przy poważniejszej refleksji nad tym co, po co i dlaczego obchodzimy w święta wielkanocne. Dlaczego uważamy, że jest to dobra okazja do spotkania się przy rodzinnym stole? Przecież ludzie w ciągu roku obchodzą imieniny, urodziny, rocznice i inne okazje, dzięki którym mogą przebywać ze sobą i chyba nie koniecznie potrzebują do tego świąt, których de facto nie obchodzą…

Czy te święta są nam do czegoś potrzebne? Czy Jezus zrobił dla nas cokolwiek, co zasługuje na wspominanie tego? Czy znasz historię, której pamiątkę obchodzi się już ponad 2000 lat i z okazji której będziemy mogli skorzystać z wolnego dnia od pracy?

WIELKA NOC

wielkanoc zmartwychwstanie

Zmartwychwstanie dokonało się w nocy, a właściwie nad ranem. Pamiątką tego właśnie wydarzenia są zbliżające się święta. Zwycięstwo życia nad śmiercią stało się źródłem wielkiej nadziei dla tych, którzy doszli do poznania, o którym powiedział Mozart:

mozart o smierci

Ta Wielka Noc pokazuje nam, że życie na ziemi nie jest celem naszej wędrówki. Te święta są wyrazem pamięci o tym wydarzeniu, które zmieniło przeznaczenie każdego człowieka. Dzięki wolnej woli możemy wybierać co świętujemy.

Zmarwtychwstanie

Wielcy tego świata jednak nie mają wątpliwości co do prawdziwości przekazywanej wiary, mówiąc:

„Historyczny Chrystus jest prawdziwy bez wątpienia. Nie można zaprzeczyć autentyczności świadectwa jego apostołów, którzy powtórzyli Jego słowa i czyny. Ale historia Chrystusa jest prawdziwsza od historycznej prawdy: wciela ona wieczne prawo miłości.” Gandhi

Wiara w zmartwychwstanie jest podstawą wiary chrześcijańskiej. Bez tego wszystko co mówi i robi Kościół od wieków pierwotnych aż do dziś byłoby wielką farsą.

Farsą byłoby także kupowanie jajek, czekoladowych zająców, święcenie pokarmów i dekorowanie świątecznego stołu. Śmieszne byłyby życzenia z okazji pamiątki nocy, która nigdy nie miała miejsca. A jednak kupujemy kartki i zapełniamy lodówki, wpisujemy się w ten czas rzucając frywolne „Wesołych świąt!”. Ale jakich świąt?

Chcę więcej, więcej!
Dołącz do do mojej Paniowej grupy subskrybentów. Nie pożałujesz :-)
Nie lubię spamu i nigdy go ode mnie nie dostaniesz. Twoje dane są u mnie bezpieczne, nikomu ich nie udostępniam i z nikim się nie dzielę. Never!